Jak wydostać samochód kiedy się zakopie?

Każdy miłośnik off-roadu wie, jakie to uczucie, kiedy zakopiesz się w błocie, śniegu lub piasku. Narażeni są na to zwłaszcza ci, którzy na trasę swoich przejażdżek wybierają tereny leśne i trudne warunki pogodowe. Co zrobić w sytuacji, kiedy nasz samochód ugrzęźnie w błocie?

Jak nie zakopać się samochodem?

Niestety, ale bardzo trudno jest uniknąć sytuacji, kiedy nasz samochód ulegnie zakopaniu w błocie czy piachu. Możemy postarać się zminimalizować ryzyko poprzez odpowiednie prowadzenie pojazdu. Umiejętność prowadzenia auta terenowego pozwoli nam znacząco zminimalizować ryzyko zakopania się lub ugrzęźnięcia. Unikajmy szarpania samochodem, jeździjmy jednostajnie i spokojnie.

Jak wydostać samochód z błota?

Mimo naszych szczerych chęci zdarzają się jednak sytuacje, kiedy pojazd po prostu utknie w błocie, piasku lub śniegu. Co wówczas zrobić?

Po pierwsze, nie panikujmy. Chłodne podejście do sytuacji pozwoli nam przeanalizować stopień zakopania samochodu i rozważyć wszystkie możliwe manewry, które będą miały na celu wydostanie go z błota. Jeżeli zdecydujemy się od razu dodać gazu i będziemy starać się wyjechać „na siłę”, prawdopodobnie nasze auto ugrzęźnie jeszcze bardziej.

Kluczem do sukcesu w takich sytuacjach jest oczywiście odpowiednie zaopatrzenie samochodu. Zainwestujmy w takie elementy wyposażenia jak wyciągarka do samochodu, które pozwolą nam wydostać się z każdej sytuacji. Dosłownie.

Nie wybierajmy się również na wyprawy offroadowe sami. Warto mieć towarzyszy, którzy w razie potrzeby pomogą nam z wydostaniem samochodu, kiedy trzeba będzie np. podłożyć deski pod koła

Jak wyciągnąć samochód terenowy z błota – podsumowanie

Mimo tego, że będziemy odpowiednio wyposażeni, nie możemy być przygotowani na wszystkie okoliczności, które nas spotkają podczas jazdy samochodem terenowym na trasie. W sytuacjach, kiedy zdarzy nam się utknąć w błocie lub piachu, nie traćmy zimnej krwi i postarajmy się podejść do sytuacji chłodno. Warto przygotować się do trasy w profesjonalną wiedzę, a także odpowiedni sprzęt, który w razie potrzeby pomoże nam się wydostać z opresji.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.