Szkolenie okresowe kierowców – co warto wiedzieć na ten temat?

Kierowcy zawodowi są zobowiązani przez wymogi prawne do zrealizowania szkolenia okresowego co pięć lat. Dowiedz się niezbędnych informacji dotyczących szkoleń okresowych dla kierowców.

Cel szkolenia okresowego dla kierowców zawodowych

Najważniejszym celem szkolenia okresowego dla zawodowych kierowców jest odświeżenie wiedzy  teoretycznej. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, a także poprawić komfort pracy.

Zagadnienia poruszane na szkoleniu okresowym

Na szkoleniu okresowym zostają omawianie zagadnienia takie jak m.in. pierwsza pomoc, mocowanie ładunków, bezpieczna jazda, ergonomia pracy kierowców, przewóz drogowy: drewna, zwierząt, towarów budowlanych.

Szkolenia okresowe – co należy wiedzieć?

Szkolenia są organizowane w formie wykładów, według odpowiednich kategorii prawa jazdy, jakie mają kierowcy. Szkolenie trwa 35 godzin, maksymalnie w jednym dniu można odbyć siedem godzin kursu, który łącznie może wtedy trwać przez minimum 5 dni. Co ważne, szkolenie nie kończy się egzaminem! Szkolenie okresowe dla kierowców nazywane jest również kursem na przewóz rzeczy i ludzi.

O czym nie wolno zapomnieć?

Nie wolno zapomnieć o uzyskaniu w odpowiednim terminie orzeczenia lekarskiego od lekarza medycyny pracy, a także orzeczenia psychologicznego od psychologa transportu.

Zastanawiasz się, czy praca kierowcy pojazdów ciężarowych jest dla ciebie?

Z pewnością praca kierowcy pojazdów ciężarowych ma zarówno zalety, jak i wady. Możesz szukać ogłoszeń ze względu na obszar pracy: lokalny, krajowy, czy międzynarodowy. Z plusów można wymienić sporą ilość ofert pracy – jest to zawód pożądany.

Minusem jest przede wszystkim rozłąka z rodziną podczas długich tras, samotność, oddalenie od miejsca zamieszkania, wiele godzin spędzonych za kierownicą, sprzyja to różnym dolegliwościom zdrowotnym, również kierowcy narażeni są na stres, czy niebezpieczne sytuacje.

Przyszły kierowca zawodowy powinien być odpowiedzialny, w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej, mieć dobry wzrok, łatwo nawiązywać kontakty z innymi. Jeżeli zdecydujesz się pracować na trasach międzynarodowych, przydatna będzie znajomość języków obcych.

Szkolenia okresowe dla kierowców są obowiązkowe!

Świadectwo ukończenia kursu jest ważne przez pięć lat. Musi je wykonać kierowca, który chce pracować w zawodzie lub przedłużyć swoje kwalifikacje. Sprawdź szkolenia okresowe dla kierowców i wybierz datę, która najbardziej ci odpowiada. Brak wykonania szkolenia skutkuje utratą możliwości wykonywania zawodu.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *