Jak dbać o kosiarkę do trawy, aby posłużyła nam przez długi czas?

Każdy, kto posiada własny ogród, ogródek działkowy, czy nawet niewielki trawnik, prędzej czy później z całą pewnością zdecyduje się na zakup kosiarki. Zwłaszcza w miesiącach wiosenno-letnich, kiedy trawa rośnie jak szalona, a my spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu, tym bardziej zależy nam na jej regularnym przycinaniu i estetycznym wyglądzie. Dziś sprawdzamy, w jaki sposób dbać o kosiarkę do trawy, aby posłużyła nam przynajmniej przez kilka kolejnych sezonów.

Po pierwsze przechowywanie

To, w jaki sposób przechowujemy naszą kosiarkę ma ogromne znaczenie. Szczególnie zimą, przy skrajnych, minusowych temperaturach, w żadnym razie nie powinniśmy zostawiać jej pod gołym niebem bez zabezpieczenia. Najlepiej schować ją w czystym i suchym miejscu, do którego nie dociera wilgoć – w garażu, piwnicy, pomieszczeniu gospodarczym. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, absolutne minimum to dokładne i szczelne okrycie jej grubym foliowym workiem.

Po drugie czyszczenie

Po każdorazowym użyciu należy kosiarkę dokładnie oczyścić z trawy, grudek ziemi i innych zabrudzeń. W jaki sposób? Najlepiej z pomocą węża ogrodowego lub specjalnej myjki ciśnieniowej lub na sprzężone powietrze. Warto wiedzieć, że zanieczyszczenia mogą także utknąć pod obudową, w różnych szczelinach i zakamarkach, a nawet w silniku i innych podzespołach, dlatego warto dokładnie sprawdzać wszystkie elementy i dbać o ich odpowiednią pielęgnację. Bez względu na to, czy zdecydowaliśmy się na kosiarkę elektryczną, czy może spalinową, jej dokładne i bieżące mycie oraz konserwacja przed zimą to klucz do sukcesu. Oczywiście nie zapominajmy, że przed myciem i czyszczeniem kosiarki należy odłączyć ją od prądu/ odłączyć przewód napięcia od świecy zapłonowej.

Po trzecie wymiana i naprawa części

Twoja kosiarka nagle przestała działać? Tylko bez paniki. Zamiast od razu rozglądać się za nowym sprzętem, warto zwrócić się o pomoc do fachowców i spróbować naprawić uszkodzone urządzenie. Najczęściej jak najbardziej jest to wykonalne. Części zamienne do kosiarek zwykle nie kosztują zbyt dużo, a jest to zdecydowanie o wiele korzystniejsza opcja w porównaniu z zakupem całkiem nowego modelu. Warto także wiedzieć, że w przypadku kosiarek spalinowych, należy regularnie podejmować się takich czynności, jak: czyszczenie filtra, wymiana oleju, kontrola świecy zapłonowej. W obu typach kosiarek – elektrycznych oraz spalinowych należy także na bieżąco monitorować stan noży.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.