Geodezyjne odbiorniki GPS – geodezja pod kontrolą!

Odbiorniki GPS dopiero kilkanaście lat temu zmieniły formę prowadzenia prac geodezyjnych, które do tego czasu przybierały z reguły postać analogową. Cyfrowa wersja zwiększyła precyzję działań geodetów, a przy tym także znacznie ją przyspieszyła. Z początku pomiary za pomocą odbiorników nie grzeszyły dokładnością. Duże odchylenia sprawiały, że niewielu geodetów polegało na ich wynikach i pracy, w rezultacie czego producenci tych urządzeń dopracowali je na przestrzeni lat do perfekcji. Warto je poznać nieco bliżej.

Do czego służą geodezyjne odbiorniki GPS?

Warto zacząć od tego, że geodezyjne odbiorniki GPS są urządzeniami uznanymi między innymi w awionice, które pełnią w niej wiele bardzo istotnych ról. Rozwój GPSów oraz ich precyzja zwiększa się z roku na rok, a wraz z nią rośnie także liczba ich zastosowań. Współcześnie produkowane geodezyjne odbiorniki GPS nie mają nic wspólnego z tymi, które zasilały rynek jeszcze do niedawna.

Obecnie z łatwością podczas pomiarów złapiemy FIX’a, czyli precyzyjne i dokładne połączenie z odpowiednimi satelitami, a także sprawdzimy, czy PDOP jest na prawidłowym poziomie. Kontrola tego typu szczegółów pracy tych urządzeń do niedawna zależała od użytkownika, teraz jednak geodetę wyręcza precyzyjnie zaprojektowany system, który analizę tych parametrów przeprowadza w zasadzie samodzielnie i automatycznie.

Zaawansowane urządzenia z wieloma możliwościami

Obecnie produkowane geodezyjne odbiorniki GPS są naszpikowane współczesną technologią, dzięki której stają się znakomitą alternatywą dla analogowych prób dokonania przeróżnych pomiarów. Przede wszystkim większość urządzeń pracuje na częstotliwości 5 Hz ze wszystkimi rodzajami konstelacji, m.in. czterosystemowych poprawek RTN z ASG-EUPOS. Łącznie aż 5 pomiarów w ciągu jednej sekundy zapewnia precyzję wszędzie tam, gdzie geodeta ma dostęp do odpowiedniej liczby satelitów. Ponadto urządzenia zachowują połączenie fixed nawet w przypadku częstego przemieszczania się pomiędzy punktami pomiarowymi. Nie bez znaczenia jest także praca w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Jak wybrać odpowiedni geodezyjny odbiornik GPS?

Aby wybrać właściwy odbiornik, warto przede wszystkim zapoznać się z jego dokumentacją techniczną i zdecydować się na taki, który będzie miał odpowiednie parametry do prognozowanego sposobu jego użytkowania. Liczą się nawet najmniejsze szczegóły, w tym np. dostęp do wbudowanego radia nadawczo-odbiorczego, liczba częstotliwości oraz dostęp do wyspecjalizowanego programu do pomiarów GPS, np. QuickGNSS na smartfony z systemem Android.

Czym zajmuje się kartograf?
Zastanawiasz się, czym zajmuje się kartograf? Przeczytaj, na czym polega jego praca. Dowiedz się, o zaletach...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.