9 miesiąc ciąży

Czasami wydaje się, że 9 miesiąc ciąży to wieczność. Jednak jest to ostatni etap przed narodzinami dziecka i czas, kiedy przyszła mama powinna zadbać o siebie i swoje maleństwo. 9 tydzień ciąży to okres, w którym maluch jest już gotowy do przyjścia na świat.

Przygotowanie do porodu

Kobieta w 9 miesiącu ciąży powinna skupić się na przygotowaniach do porodu. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie ubranie, które będzie wygodne podczas porodu oraz po nim. Warto również zastanowić się nad tym, gdzie chcemy rodzić – w szpitalu lub domu. Należy również pomyśleć o tym, kto będzie nas wspierał podczas porodu – partner, rodzina lub położna.

Zmiany fizjologiczne

W 9 miesiącu ciąży organizm kobiety jest już bardzo obciążony. Z tego powodu możemy odczuwać zmiany fizjologiczne takie jak: zatrzymanie płynów, problemy ze snem, skurcze macicy oraz bóle pleców i brzucha. Warto więc zadbać o odpoczynek i relaksację oraz regularnie ćwiczyć oddech i rozluźnianie mięśni.

Badania lekarskie

W 9 miesiącu ciąży należy regularnie odbywać badania lekarskie, aby upewnić się, że stan zdrowia matki i dziecka jest dobry. Lekarz może również sprawdzić położenie dziecka i określić datę planowanego porodu. Ważne jest również regularne monitorowanie aktywności płodowej dziecka oraz badanie poziomu glukozy we krwi.

Pielęgnacja skóry

Skóra kobiety w 9 miesiącu ciąży potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Przede wszystkim należy unikać produktów zawierających alkohol i silikon oraz stosować delikatne mydła bezzapachowe. Skóra powinna być codziennie nawilżona specjalnymi preparatami hipoalergicznymi, a jej stan powinno się monitorować regularnie.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.