Okno wieloszybowe

Okna wieloszybowe, nazywane także oknami wielokomorowymi, stanowią wyjątkowo efektywny sposób na ogrzewanie domu oraz zapewnienie izolacji termicznej i akustycznej. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej oknom wieloszybowym, aby lepiej zrozumieć ich działanie oraz korzyści wynikające z ich zastosowania.

Czym są okna wieloszybowe?

Okna wieloszybowe to okna, które składają się z kilku warstw szkła, z każdą warstwą pełniącą określoną funkcję w celu zapewnienia optymalnej izolacji termicznej i akustycznej. Najczęściej stosowanymi rodzajami okien wieloszybowych są okna dwu- i trzyszybowe. Okna dwuszybowe składają się z dwóch warstw szkła, podczas gdy okna trzyszybowe posiadają trzy warstwy.

Okna dwuszybowe składają się z wewnętrznej i zewnętrznej warstwy szkła połączonych ramką aluminiową lub plastikową. Zewnętrzna warstwa szkła jest pokryta powłokami antyrefleksyjnymi, które odbijają promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe, co przyczynia się do zatrzymywania ciepła wewnątrz pomieszczenia. Wewnętrzna warstwa szkła jest natomiast pokryta powłokami niskoemisyjnymi, które pochłaniają promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe, wspomagając w ten sposób utrzymanie ciepła w budynku.

Jak działają okna wieloszybowe?

Okna wieloszybowe zapewniają znacznie lepszą izolację termiczną niż tradycyjne okna jednoszybowe. Dzieje się tak dlatego, że powietrze między warstwami szkła tworzy barierę termiczną, która skutecznie chroni przed utratą ciepła. Ponadto przestrzeń między warstwami szkła może być wypełniona gazem obojętnym, takim jak argon lub krypton, co dodatkowo poprawia właściwości izolacyjne okien.

Okna wieloszybowe oferują również lepszą izolację akustyczną niż tradycyjne okna jednoszybowe. Powietrze między warstwami pełni rolę naturalnego materiału tłumiącego dźwięki z zewnątrz budynku. Dodatkowo, wypełnienie przestrzeni między warstwami gazem obojętnym (np. argonem lub kryptonem) poprawia izolację akustyczną okien.

Korzyści wynikające ze stosowania okien wieloszybowych

Stosowanie okien wieloszybowych niesie ze sobą szereg korzyści:

  1. Lepsza izolacja termiczna: Okna wieloszybowe oferują znacznie lepszą izolację termiczną niż tradycyjne okna jednoszybowe.
  2. Lepsza izolacja akustyczna: Przestrzeń między warstwami szkła działa jako naturalne tłumienie hałasu z otoczenia, co poprawia komfort akustyczny wewnątrz budynku.
  3. Mniejsze straty energii: Dzięki redukcji przenikania ciepła, okna wieloszybowe przyczyniają się do obniżenia strat energii w budynku.

Podsumowanie

Okna wieloszybowe stanowią doskonałą opcję dla osób, które borykają się z dużymi stratami ciepła w swoich domach lub mieszkaniach. Zapewniają one skuteczną izolację termiczną i akustyczną, redukując straty energii oraz hałas z otoczenia. Jeśli dążysz do zwiększenia efektywności energetycznej swojego budynku, warto rozważyć instalację okien wieloszybowych.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.