Blokada kręgosłupa: Co to jest i kiedy jest stosowana?

Poznaj metody leczenia bólu – blokada kręgosłupa jako nieinwazyjna pomoc

Blokada kręgosłupa to jedno z coraz częściej stosowanych rozwiązań w walce z przewlekłym bólem. Ta minimalnie inwazyjna metoda może być ratunkiem dla osób cierpiących na różnorodne dolegliwości bólowe pleców i kręgosłupa. W żargonie medycznym mówi się o „epidural steroid injection”, czyli o zastrzyku sterydowym wykonywanym w okolicy kręgosłupa, który ma za zadanie zmniejszyć zapalenie i ból. Jest to alternatywa dla osób, które chcą uniknąć operacyjnych metod leczenia bólu kręgosłupa.

Kiedy stosuje się blokadę kręgosłupa?

Blokada kręgosłupa zazwyczaj stosowana jest w przypadkach, kiedy inne terapie, takie jak leczenie farmakologiczne, terapia manualna czy fizjoterapia, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Metoda ta jest szczególnie polecana osobom cierpiącym na rwy kulszowe, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa czy dyskopatię. Nie można zapominać, że każdy przypadek jest inny i decyzję o włączeniu blokady do procesu leczniczego powinien podjąć lekarz specjalista po dokładnym wywiadzie medycznym i analizie przypadku pacjenta.

Przebieg procedury blokady

Sam zabieg blokady kręgosłupa jest mało inwazyjny i nie wymaga hospitalizacji. Wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, a jego czas to zazwyczaj nie więcej niż godzina. Pacjent podczas zabiegu najczęściej pozostaje świadomy, a całość jest prowadzona pod kontrolą aparatury obrazowej, która gwarantuje precyzję i bezpieczeństwo. Lekarz po zlokalizowaniu odpowiedniego miejsca wykonuje iniekcję, która ma na celu dostarczenie leku bezpośrednio w okolicę zmienionego zapalnie segmentu kręgosłupa.

Potencjalne efekty i przeciwwskazania

Zabieg blokady może przynieść szybką ulgę w bólu, jednak efekty mogą być różne w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta. Warto podkreślić, że blokada nie jest leczeniem przyczynowym – nie usuwa źródła bólu, tylko pomaga w jego kontroli. Przed zabiegiem konieczne jest wyeliminowanie potencjalnych przeciwwskazań, takich jak infekcje skóry, zaburzenia krzepnięcia krwi czy alergie na składniki preparatu do blokady.

Zakończenie

Blokada kręgosłupa może stanowić skuteczną pomoc dla osób borykających się z przewlekłym bólem, szczególnie gdy inne metody nie przynoszą ulgi. Decyzja o jej wykorzystaniu powinna być jednak dobrze przemyślana i poprzedzona konsultacją z lekarzem. Jeśli borykasz się z przewlekłym bólem kręgosłupa i interesuje Cię ta metoda, więcej informacji znajdziesz pod adresem blokada kręgosłupa, gdzie dostępni specjaliści odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *