Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Zajmując się prowadzeniem lub planując założenie własnej działalności gospodarczej, koniecznością będzie prędzej czy później zapewnienie sobie kompleksowej obsługi rachunkowo-podatkowej. Najlepiej w tym wypadku poszukać profesjonalnego biura rachunkowego. Jak w morzu ofert wyłowić tę najlepszą? Na podstawie jakich kryteriów powinniśmy podjąć ostateczną decyzję i zdecydować się na konkretne biuro?

Podstawowe dokumenty potwierdzające kwalifikacje

Prowadzenie księgowości jest niezwykle odpowiedzialnym zadaniem. Dlatego należy dokładnie sprawdzić czy biuro posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, która umożliwi świadczenie usług rachunkowych i podatkowych. Choć w świetle przepisów prawnych biuro rachunkowe może prowadzić każdy, to jednak certyfikaty, zezwolenia oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej są dokumentami, o których posiadanie należy zapytać.

Taki certyfikat nigdy nie jest wydawany na całe biuro, tylko w formie imiennej. Kontaktując się z konkretną osobą, która będzie prowadziła naszą rachunkowość warto zapytać o to, czy posiada ona certyfikat i kiedy został on wystawiony. To świadczy o doświadczeniu oraz umiejętnościach księgowego.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Od 2004 roku każde biuro musi posiadać polisę od odpowiedzialności cywilnej. Oprócz tego, doradcy powinni mieć także indywidualne ubezpieczenie. Zanim  ostateczna decyzja o wyborze biura zostanie podjęta, należy sprawdzić nie tylko to czy posiada ono ubezpieczenie od wydarzeń, które są objęte tradycyjną polisą. Należy również dopytać o ubezpieczenie na inne działania, takie jak rozliczanie ZUS-u, Księgi Przychodów i Rozchodów czy ubezpieczenie utraty dokumentacji. Istotne jest również to w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym została wykupiona taka polisa, a w szczególności jej wysokość. To właśnie ona decyduje o tym czy pokryte zostaną straty, które ewentualnie poniesiemy.

Ochrona danych personalnych

Dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza nowo powstałych firm, cena bardzo często decyduje o tym, jakie biuro rachunkowe wybrać. Rozsądny wybór nie polega jednak na tym, by wybrać biuro oferujące najniższe czy najwyższe ceny. Powinna ona być proporcjonalna do ceny jakość usług i przy tym nie odstawać za bardzo od cen rynkowych.

Zakres świadczonych usług

Rynek jest obecnie praktycznie przepełniony biurami, które oferują zarówno rachunkowość podatkową, finansowo-zarządczą czy obsługę kadrowo-płacową. Inne specjalizują się w węższym zakresie usług, ale za to praktykują indywidualne podejście do klienta. Warto więc zastanowić się co jest ważniejsze:

  • wyłącznie prowadzenia księgowości
  • szerszy zakres usług.

Jeśli prowadzona działalność wymaga pracy sztabu specjalistów, to o wiele lepiej sprawdzą się usługi dużego biura rachunkowego. Jeśli jednak głównie potrzeba usług księgowych, indywidualnego podejścia i nieszablonowych rozwiązań to wystarczą w zupełności usługi małego biura rachunkowego, jakim jest biurko rachunkowe euroPiM.

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?
Zajmując się prowadzeniem lub planując założenie własnej działalności gospodarczej, koniecznością będzie prędzej czy później zapewnienie sobie...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.