Wymiana oleju w skrzyni automatycznej

Skrzynia biegów to ważny element konstrukcji samochodu, dlatego wymaga on poświęcenia szczególnej uwagi, zwłaszcza jeżeli chodzi o olej, który zapewnia prawidłową pracę pojazdu. Dzięki olejowi zmiana biegów przebiega w sposób płynny i sprawia, że skrzynia się nie przegrzewa.

Ważne, aby regularnie sprawdzać stan oleju, ponieważ jakość płynów eksploatacyjnych w pojeździe jest bardzo ważna – od nich zależy prawidłowa praca samochodu. Szczególną uwagę na stan oleju w skrzyni biegów powinni zwrócić właściciele pojazdów z automatyczną skrzynią biegów, ponieważ to one są w  dużym stopniu narażone na działanie wysokich temperatur oraz przeciążenia.

Jak często należy wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów?

Zgodnie z powyższym, właściciele samochodów z automatyczną skrzynią biegów powinni być świadomi tego, że ich samochody są bardziej narażone na awarie czy uszkodzenia niż pojazdy z tradycyjną skrzynią. Konstrukcja automatycznych skrzyni sprawia, że są one zdecydowanie bardziej skomplikowane, więc wymagają one regularnej zmiany oleju, co z kolei przekłada się na trwałość i długość działania przekładni. Wymiana oleju jest zalecana zwykle co 100 tysięcy kilometrów, a potem należy coraz częściej wymieniać olej na nowy.

Gwarancją bezpiecznej jazdy i bezawaryjnej pracy skrzyni biegów jest profesjonalna i kompleksowa wymiana oleju. Nowoczesną i niezwykle skuteczną metodą jest dynamiczna wymiana oleju.

SPRAWDŹ: dynamiczna wymiana oleju w skrzyni automatycznej w Tarnowie

Olej z czasem się starzeje, ponieważ odpowiada on za wiele funkcji, m.in. chłodzenie podzespołów, smarowanie czy pośredniczenie w przekazywaniu siły napędowej oraz wsparcie układu sterowania pracy przekładni. Wewnątrz oleju znajdują się wielotarczowe sprzęgła cierne, które są elementem automatycznych skrzyń biegów. Opiłki, osadzające się w oleju, a potem na filtrach, są efektem pracy i należy im zapobiegać poprzez regularną wymianę oleju.

Co to jest dynamiczna wymiana oleju?

Dynamiczna wymiana oleju to sposób na jego wymianę w całym układzie – w przeciwieństwie do metody tradycyjnej, która zapewnia wymianę tylko 50% płynów, co znaczy, że stary olej miesza się z nowym. Metoda tradycyjna, czyli grawitacyjna nie jest tak skuteczna, jak dynamiczna wymiana oleju, i z czasem może mieć zły wpływ na stan automatycznej skrzyni biegów.

Dynamiczna wymiana oleju jest niezwykle skuteczna i polega na odessaniu starego oleju przewodami oraz wpompowanie świeżego oleju, co przyczyni się do polepszenia kondycji skrzyni.

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?
Zajmując się prowadzeniem lub planując założenie własnej działalności gospodarczej, koniecznością będzie prędzej czy później zapewnienie sobie...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.