Skrzynia biegów to ważny element konstrukcji samochodu, dlatego wymaga on poświęcenia szczególnej uwagi, zwłaszcza jeżeli chodzi o olej, który zapewnia prawidłową pracę pojazdu. Dzięki olejowi zmiana biegów przebiega w sposób płynny i sprawia, że skrzynia się nie przegrzewa.
Ważne, aby regularnie sprawdzać stan oleju, ponieważ jakość płynów eksploatacyjnych w pojeździe jest bardzo ważna – od nich zależy prawidłowa praca samochodu. Szczególną uwagę na stan oleju w skrzyni biegów powinni zwrócić właściciele pojazdów z automatyczną skrzynią biegów, ponieważ to one są w dużym stopniu narażone na działanie wysokich temperatur oraz przeciążenia.
Jak często należy wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów?
Zgodnie z powyższym, właściciele samochodów z automatyczną skrzynią biegów powinni być świadomi tego, że ich samochody są bardziej narażone na awarie czy uszkodzenia niż pojazdy z tradycyjną skrzynią. Konstrukcja automatycznych skrzyni sprawia, że są one zdecydowanie bardziej skomplikowane, więc wymagają one regularnej zmiany oleju, co z kolei przekłada się na trwałość i długość działania przekładni. Wymiana oleju jest zalecana zwykle co 100 tysięcy kilometrów, a potem należy coraz częściej wymieniać olej na nowy.
Gwarancją bezpiecznej jazdy i bezawaryjnej pracy skrzyni biegów jest profesjonalna i kompleksowa wymiana oleju. Nowoczesną i niezwykle skuteczną metodą jest dynamiczna wymiana oleju.
SPRAWDŹ: dynamiczna wymiana oleju w skrzyni automatycznej w Tarnowie
Olej z czasem się starzeje, ponieważ odpowiada on za wiele funkcji, m.in. chłodzenie podzespołów, smarowanie czy pośredniczenie w przekazywaniu siły napędowej oraz wsparcie układu sterowania pracy przekładni. Wewnątrz oleju znajdują się wielotarczowe sprzęgła cierne, które są elementem automatycznych skrzyń biegów. Opiłki, osadzające się w oleju, a potem na filtrach, są efektem pracy i należy im zapobiegać poprzez regularną wymianę oleju.
Co to jest dynamiczna wymiana oleju?
Dynamiczna wymiana oleju to sposób na jego wymianę w całym układzie – w przeciwieństwie do metody tradycyjnej, która zapewnia wymianę tylko 50% płynów, co znaczy, że stary olej miesza się z nowym. Metoda tradycyjna, czyli grawitacyjna nie jest tak skuteczna, jak dynamiczna wymiana oleju, i z czasem może mieć zły wpływ na stan automatycznej skrzyni biegów.
Dynamiczna wymiana oleju jest niezwykle skuteczna i polega na odessaniu starego oleju przewodami oraz wpompowanie świeżego oleju, co przyczyni się do polepszenia kondycji skrzyni.