Jak polować na dziki – najważniejsze informacje

Coraz bardziej popularne hobby, jakim jest polowanie, wymaga znajomości wielu ważnych zasad. Należy też wiedzieć, czego należy się wystrzegać, np. podczas polowania na dziki. Poniższe przypomnienie najważniejszych zasad to dobry poradnik zarówno dla doświadczonych myśliwych, jak i nowicjuszy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z polowaniem.

Nie będziemy odkrywczy, wspominając, że pierwszą zasadą, którą należy się kierować, jest bezpieczeństwo uczestnika polowania. Polowanie na dziki, tak jak każde inne, może być dla myśliwego niebezpieczne. Dziko żyjące zwierzęta wykazują agresję, zwłaszcza wtedy, gdy wyczują zagrożenie (tzn. kiedy są osaczane albo atakowane). Zawsze należy zachowywać szczególną ostrożność i nie lekceważyć sytuacji niebezpiecznych, nawet tych najbardziej błahych. Czasem lepiej odpuścić i nie oddać strzału lub wrócić z niczym, niż narazić się na uszczerbek na zdrowiu lub, co gorsza, przypłacić swoją pasję życiem.

Czego należy unikać podczas polowania na dziki, a co jest wskazane?

Polując na dziki, musisz dobrze poznać te zwierzęta – przede wszystkim należy wiedzieć jak je tropić. Jest kilka rodzajów śladów, dzięki którym można poznać tropy pozostawione przez dziki. Pierwszą wskazówką na pobyt dzika w danym miejscu jest naruszona gleba oraz powyrywana ziemia, co wskazuje na to, że najprawdopodobniej niedawno pojawił się w tym miejscu obiekt Twojego polowania. Tego rodzaju ślady najczęściej występują w pobliżu źródeł wody – dziki lubią się schładzać, ponieważ nie mają one gruczołów potowych, przez które odprowadzane jest ciepło.

Kolejną istotną kwestią jest charakterystyczny zapach – odchody i mocz to oznaka tego, że niedawno w tym miejscu dzik lub większa grupa tych zwierząt urządziła sobie kąpiel.

Najbardziej oczywiste są jednak ślady odbite w ziemi. Ślady dzików są bardzo podobne do tych, które zostawiają jelenie, jednak są one bardziej zaokrąglone i nieco większe.

Chłodnie do mięsa z Vacuum Global – dla tych, którzy cenią jakość. Kliknij i… przekonaj się na własnej skórze!

Dziki – budowa ciała i celny strzał

Ważna jest także znajomość budowy ciała dzika. Wieprze charakteryzują się grubą skórą, która może ochronić zwierzę przed pociskiem. W konsekwencji oznacza to, że jeśli nieprawidłowo wybierzesz część ciała dzika i oddasz strzał, ten może uciec albo nawet Cię zaatakować. Najlepiej więc celować w płuca i serce. Celując w te miejsca, istnieje spora szansa na to, że strzał okaże się śmiertelny.

Mózg dzika jest umieszczony w trudno osiągalnym miejscu. Wyzwaniem dla nowicjuszy może okazać się celny strzał właśnie w tę część ciała.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.