Sprzęt geodety – odbiornik GNSS

Geodeci potrzebują różnego rodzaju sprzętów, aby ich praca była jak najbardziej efektywna. Jednym z nich jest odbiornik GNSS, który jest szczególnie pomocy w czasie wykonywania wszelkiego rodzaju pomiarów oraz w sytuacji, gdy dostatnie się do konkretnego miejsca jest niemożliwe. Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej – przeczyta artykuł!

Co to jest odbiornik GNSS?

Odbiornik GNSS to odbiornik, który poza systemem GPS, potrafi także śledzić i wykorzystywać do pozycjonowania sygnał Glonass. Sam skrót GNSS to „Global Navigation Satellite System”, czyli globalny system nawigacji satelitarnej. Globalny oznacza, że pozwala na pozycjonowanie w każdym miejscu na świecie. Ta definicja sprawia, że do systemów GNSS zaliczamy wyłącznie te, które swoim obszarem działania obejmują cały świat.

Głównym zadaniem Globalnych Systemów Nawigacji Satelitarnej jest wyznaczanie pozycji użytkownika. W tej chwili do GNSS zalicza się także GPS oraz Glonass, europejski system Galileo, chiński BeiDou oraz japoński QZSS. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że ta zasada polega na tym, że opiera się na znajomości współrzędnych satelitów w momencie wysyłania sygnał i pomiarze pseudoodległości od satelity do odbiornika.

Jak pracują odbiorniki GNSS?

Odbiorniki GNSS pracują z częstotliwością 5 Hz oraz ze wszystkimi konstelacjami, co oznacza, że można z nich korzystać np. z czterosystemowych poprawek. To przekłada się na 5 pomiarów na sekundę oraz stabilność utrzymania rozwiązania typu fixeD podczas przemieszczania się pomiędzy pomiarami nawet w trudnych warunkach terenowych. Te instrumenty dostępne są z kontrolerami, które wyposażone są w systemy Android, Windows Mobile lub Windows 10. Niektóre modele odbiorników są unowocześnione i pozwalają na korzystanie z własnego urządzenia mobilnego.

Odbiornik GNSS od Cubic Orb

Na rynku dostępnych jest wiele tego typu urządzeń, dlatego warto postawić na sprawdzony model. My polecamy odbiornik GNSS od Cubic Orb, który jest dystrybutorem odbiorników RTK od szwedzkiej marki Satlab. Wszystkie oferowane geodezyjne przyrządy GPS bazują na 555-kanałowej płycie Novatel OEM729. Są to odbiorniki, które pracują na 3 częstotliwościach, a dodatkowo odbierają sygnały GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, SBAS, QZSS oraz Navic.

Warto dodać, że każdy odbiornik oferowany przez firmę Satlab zapewnia taką samą, czyli wysoką, dokładność wykonywanych pomiar. Jeszcze bardziej zaawansowane modele posiadają też wbudowane radio nadawczo-odbiorcze, a jeszcze inne pochyłomierz. W zależności od potrzeb można wybrać odbiornik GNSS od Cubic Orb, który jest bardziej lub mniej zaawansowany technologicznie. Jednak zawsze można mieć pewność, że pomiar będzie wykonany tak, jak należy, czyli bardzo dokładnie.

Czym zajmuje się kartograf?
Zastanawiasz się, czym zajmuje się kartograf? Przeczytaj, na czym polega jego praca. Dowiedz się, o zaletach...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.