Czym jest rezonans magnetyczny?

MRI to skrót od angielskiego magnetic resonance imaging. Skaner MRI to duży, silny magnes. Urządzenie MRI wytwarza silne pole magnetyczne. Biegun dodatni i ujemny magnesu są oddzielone otwartą przestrzenią zwaną otworem. Dzięki temu podczas skanowania mogą Państwo położyć się wewnątrz otworu i nie dochodzi do wciągania ciała do maszyny.

Maszyny MRI wykorzystują silny magnes do tworzenia obrazów wnętrza ciała, które pokazują narządy i struktury bardziej szczegółowo niż inne rodzaje testów. Maszyny do rezonansu magnetycznego są profesjonalne i mają duże rozmiary, więc mogą być używane tylko w szpitalach lub centrach obrazowania, gdzie są obsługiwane przez wyszkolone do tego osoby.

Skaner MRI to duży, potężny magnes

Maszyna MRI składa się z ogromnego elektromagnesu nadprzewodzącego, który generuje pole wykorzystywane do wykonania skanu. Magnes ten jest znacznie silniejszy niż magnesy znajdujące się w zwykłych lodówkach i innych przedmiotach, z którymi można się na co dzień zetknąć.

Ta siła jest wymagana, ponieważ musi on wytwarzać silne pole magnetyczne do celów obrazowania. Proces obrazowania polega na tym, że protony są „wyrównywane” lub polaryzowane w każdym elemencie objętości. Polaryzacja ta występuje, gdy są one wystawione na działanie przyłożonego pola magnetycznego, które zostało starannie dostrojone tak, aby zmaksymalizować jego wpływ na te protony, minimalizując jednocześnie jego wpływ na inne obiekty, takie jak cząsteczki powietrza lub obiekty metaliczne, które mogą potencjalnie znajdować się wewnątrz ciała podczas badania.

Rezonans magnetyczny – czym jest i kiedy się go wykonuje?

MRI oznacza rezonans magnetyczny, który jest wyrafinowanym badaniem wytwarzającym szczegółowe obrazy Twojego mózgu i innych organów. MRI jest używany z wielu powodów, w tym badania mózgu i rdzenia kręgowego, aby uzyskać szczegółowe obrazy narządów wewnętrznych (np. rezonans magnetyczny jamy brzusznej), a także wykonywania obrazów stawów, mięśni i ścięgien.

Rezonans magnetyczny nie wykorzystuje promieniowania, jak konwencjonalne promienie rentgenowskie; zamiast tego wykorzystuje magnetyzm do tworzenia tych obrazów. Badanie może być wykonane z lub bez materiału kontrastowego (barwnika) wstrzykiwanego do tkanek lub płynów organizmu. Badanie MR trwa około 30 minut, ale może trwać do godziny, w zależności od sytuacji i tego, jak długo trzeba przebywać w urządzeniu. Podczas badania MRI należy leżeć nieruchomo, aby obrazy nie były rozmazane.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *