Jak szybko i skutecznie nauczyć się języka polskiego?

Zastanawiasz się, co zrobić, by w jak najkrótszym czasie nauczyć się języka polskiego? Boisz się, że nie poradzisz sobie z zapamiętaniem dużej liczby słów, zwrotów, i tego, czy dasz radę opanować polską gramatykę? Poznaj metody, dzięki którym będziesz w stanie płynnie posługiwać się polszczyzną. Są one na tyle uniwersalne, że przydadzą ci się również podczas nauki innych języków.

Metody szybkiej nauki języka polskiego dla obcokrajowców

Język polski dla obcokrajowców jest jednym z najtrudniejszych języków do nauki. Jeżeli też tak sądzisz, a odmiana wyrazów przysparza ci wielu trudności, to wybierz najlepszą metodę dla siebie, a najlepiej połącz kilka z nich jednocześnie, co znacznie ułatwi ci zapamiętywanie. Do najefektywniejszych sposobów nauki języka polskiego należą:

– słuchanie piosenek, audycji radiowych, podcastów, czy jakichkolwiek innych treści w języku polskim;

– oglądanie filmów, bajek dla najmłodszych, kreskówek, filmików animowanych. Pamiętaj, aby na początek sięgnąć po te, w których lektor mówi wolno i wyraźnie, co ułatwi ci zrozumienie wypowiedzi. Warto też skorzystać z napisów;

– czytanie książek, artykułów i innych tekstów w mediach społecznościowych i w Internecie oraz zmiana języka w telefonie na język polski;

– nauka gramatyki poprzez zrozumienie reguł rządzących odmianą poszczególnych części zdania;

– porozumiewanie się z innymi osobami w języku, którego chcesz się nauczyć, jest jedną z najskuteczniejszych metod, bo w rozmowach na czacie łączy w sobie zarówno naukę słownictwa, jak i gramatyki, a w przypadku rozmów na żywo także akcentu.

Co może okazać się pomocne w nauce języka polskiego?

Jeżeli planujesz naukę języka polskiego, to zastanów się nad tym, jak ją rozplanować. Najłatwiejszą opcją jest skorzystanie z kursów dostępnych w szkołach językowych, gdzie uzyskasz gotowy plan działania, a instruktor wesprze cię na każdym etapie zdobywania wiedzy. Możesz wybrać też kurs online. Jeżeli jednak jesteś samoukiem, to skorzystaj z książek i podręczników do nauki języka polskiego dla obcokrajowców, które posiadają posegregowane tematycznie i dostosowane do stopnia umiejętności osoby uczącej się słownictwo i zwroty. Nawet jeśli wybierzesz kurs, to i tak warto poszerzyć swoją wiedzę, posiłkując się książkami.

Ile czasu potrzebujesz, aby mówić płynnie po polsku?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Instytut Służby Zagranicznej USA przyjmuje, że nauka języka polskiego zajmuje obcokrajowcom około 1100 godzin. Jednak dane te są tylko orientacyjne, bo to zależy od twojego tempa nauki.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *