Czym jest Audyt Energetyczny?

Kto i kiedy powinien robić audyt energetyczny? Co powinien zawierać? Przeczytaj koniecznie poniższy tekst!

Audyt energetyczny zawiera wytyczne według których wykonuje się termomodernizację budynku. Są to ulepszenia, które umożliwią jego użytkowanie przy mniejszym zużyciu energii do takich celów jak ogrzewanie, wentylacja i ogrzewanie ciepłej wody. Dzięki temu też koszty tych procesów ulegają obniżeniu.

Audyt energetyczny – co powinien zawierać?

Czym jest audyt energetyczny? Co powinien zawierać dobry audyt energetyczny? Sposób przeprowadzenia audytu energetycznego jest zależny od rodzaju budynku. Oprócz stanu technicznego, ważne są także takie czynniki jak teren zabudowania, wielkość, kształt, a także inne cechy dotyczące budynku.

Audyt energetyczny powinien odpowiedzieć na pytania:

  • Jaki jest obecny stan techniczny budynku i jakie są jego koszty wydawane na energie?
  • Co wymaga modernizacji?
  • W jaki sposób dokonać termomodernizacji?
  • Jakie będą koszty modernizacji oraz jakie jej efekty są przewidziane?
  • Jak sfinansować termomodernizację?

Audyt energetyczny – dla kogo?

Audyt energetyczny przeznaczony jest dla:

  • Właścicieli budynku – dostarcza mu całościowej informacji na temat termomodernizacji i jej kosztów. Dowie się również jakie będą jej efekty oraz co dokładnie zyskuje. Właściciel na dokumencie audytu ma wszystkie dane do podjęcia decyzji o wykonaniu termomodernizacji.
  • Władza i banki, które kierują programami wsparcia termomodernizacji. Audyt jest dokumentem, na którym „czarno na białym” są zapisane wszelki wymogi, koszty oraz efekty termomodernizacji. Na jego podstawie można starać się o dotacje.
  • Projektantów – według informacji zawartej w audycie projektant ustala konkretne rozwiązania oraz układa plan działania. Do konkretnych przypadków dopiera rodzaj techniki, parametry oraz potrzebne materiały.

Audyt energetyczny – kto powinien go wykonać?

Polskie prawo nie określa, kto powinien opracować audyt termomodernizacji. W Internecie możesz napotkać na ogłoszenia wielu firm, które zajmują się jego przeprowadzeniem. Jednak jeżeli nie skorzystasz z usług profesjonalisty mogą pojawić się na Twojej drodze liczne problemy. Najlepiej jeżeli wykonanie audytu powierzysz fachowcowi lub firmie, o której wiesz, że ma doświadczenie i wykonuje solidną pracę na czas.

Audyt energetyczny to odpowiedzialna praca, która może dostarczyć Ci wielu informacji. Ważne jest, aby wybrać firmę, która przeprowadzi go solidnie i na czas. Dlatego warto wybrać fachowców z efektywniej.pl, którzy mają doświadczenie w swoich fachu.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.