Myślistwo to twoja pasja? A może chcesz przyrządzić coś pysznego z dziczyzny? Przeczytaj jak najlepiej przechowywać upolowaną zwierzynę – na przykład dzika. Dowiedz się więcej o zaletach spożywania mięsa z tego zwierzęcia, a także jakie potrawy można z niego przyrządzić.
Jak przechowywać mięso z dzika?
Mięso z dzika, zapakowane w torebki do mrożenia żywności, przechowujemy w zamrażalce około 6 miesięcy. Natomiast pakowane próżniowo mięso możemy przechowywać nieco dłużej. Pamiętaj, aby zapisać na nim od kiedy jest mrożone, a jeżeli minie wskazany czas, należy mięso wyrzucić. Niekiedy poszczególne części mięsa są przechowywane krócej! Pamiętaj, aby rozmrożonego mięsa już nie mrozić ponownie.
Dlaczego mięso z dzika jest dobre?
Zastanawiasz się, czy warto jeść mięso z dzika? Mięso to nie jest często wykorzystywane w naszej kuchni, jego spożywanie nie jest popularne. Wśród zalet dziczyzny możemy wymienić to, że ma ona mniejszą ilość tłuszczu niż wieprzowina. Mięso z dzika ma również więcej od niej aminokwasów egzogennych, a także witamin i minerałów. Takie mięso jest wolne od antybiotyków, czy pasz, które w swoim składzie mają substancje dodatkowe – dziki żywią się naturalnym, leśnym pokarmem.
Czy wszyscy mogą jeść mięso z dzika?
Najważniejsze jest, aby mięso dzika pochodziło ze sprawdzonego źródła oraz przeszło kontrolę weterynaryjną. Nie kupuj takiego mięsa, jeżeli nie masz pewności skąd pochodzi. Należy wiedzieć, że istnieje nieznaczne ryzyko zakażenia włośnicą (jest to choroba spowodowana przez pasożyta – włosień kręty) oraz toksoplazmozą (możemy się zarazić jedząc surowe mięso). Mięso z dzika mogą jeść praktycznie wszyscy, jedynie kobiety w ciąży powinny uważać, ponieważ wymienione choroby są dla nich groźne. Ponadto mięsa z dzika nie powinny jest osoby z zawyżonym kwasem moczowym w dnie moczanowej.
Jakie potrawy można przyrządzić z mięsa dzika?
Masz już mięso ze sprawdzonego źródła i zastanawiasz się, jak je przyrządzić? Możesz przygotować kotlety, pieczenie, szynki, udźce, combry, żeberka, wątróbki, boczki, zrazy, rolady, gulasze, pasztety – przepisów na dania myśliwskie jest pełno np. w Internecie. Poszukaj marynat, czy przypraw dopasowanych do Twoich upodobań smakowych.
Zainwestuj w masarnię kontenerową na dziki!
Jesteś myśliwym? Najlepszym rozwiązaniem, aby rozebrać, przetworzyć oraz zmagazynować mięso z dzika będzie zakup masarni kontenerowej wolnostojącej. Taki kontener spełnia podstawowe normy weterynaryjne, aby pełnić także funkcję skupu dziczyzny. Normy te spełnia chłodnia na dziki z vacuum-global.pl.