W branży geodezyjnej jest wykorzystywanych wiele nowoczesnych rozwiązań, które usprawniają realizację pomiarów, zwiększają ich dokładność i ułatwiają wykonywanie nawet najbardziej skomplikowanych zleceń. Podstawę stanowi Globalny System Nawigacji Satelitarnej, czyli Global Navigation Satellite System. W tym przypadku pozycjonowanie satelitarne jest możliwe dzięki stosowaniu wyspecjalizowanych urządzeń, określanych mianem odbiorników GNSS.
Profesjonalny sprzęt do pomiarów GNSS – postaw na wysokiej jakości odbiorniki
Odbiornik GNSS są przykładem instrumentu pomiarowego, które jest najczęściej wykorzystywany w pracy współczesnych geodetów. Dzięki swojej wszechstronności sprzęt ten daje możliwość szerokiego zastosowania. Nieustanny rozwój tej branży pozwala wybierać pośród mniej i bardziej zaawansowanych modeli.
Główną funkcją technologii GNSS jest precyzyjne wyznaczanie pozycji użytkownika lub konkretnego punktu (zarówno statycznego, jak i poruszającego się). Czyni się to na podstawie obserwacji współrzędnych satelitów i sygnałów, jakie są przez nie wysyłane. W efekcie można określić, jaka jest odległość pomiędzy zastosowanym odbiornikiem GNSS oraz satelitą. Zakres oddziaływania tego systemu pozycjonowania satelitarnego jest globalny, obejmuje więc całą ziemię. Z GNSS korzystają użytkownicy z całego świata – nie ma tutaj znaczenia ich dokładna lokalizacja.
W jakich sytuacjach sięga się po odbiorniki GNSS? Służą one zwłaszcza do badania obiektów takich jak:
- budynki,
- wieże,
- mosty,
- osuwiska,
- skarpy,
- zbocza.
Rodzaje pomiarów satelitarnych GNSS – poznaj je
Istnieje kilka metod pomiarów GNSS. W zależności od tego, na którą technikę się postawi, można uzyskać wynik z dokładnością do kilku metrów, a niekiedy nawet centymetrów. Najczęściej stosowane metody to:
- pomiar statyczny (w tym szybki pomiar statyczny),
- pomiary dokonywane w czasie rzeczywistym,
- pomiar Real Time Kinematic (RTK),
- pomiary powierzchniowe,
- pomiar DGNSS,
- pomiary kinetyczne.
Funkcje i możliwości odbiorników GNSS – podsumowanie
Globalny System Nawigacji Satelitarnej oraz parametry odbiorników GNSS jasno pokazują, że są to nowoczesne rozwiązania, na miarę XXI wieku. Na ich korzyść przemawiają liczne atuty, które je charakteryzują. Wśród tych pozytywnych właściwości można wymienić między innymi: znaczącą skuteczność, dokładność, szybkość, możliwość wykonywania automatycznych pomiarów, optymalizację procesów geodezyjnych, nieograniczony dostęp, a także niezależność od panujących warunków atmosferycznych.