Czy żywność ma wpływ na dobre samopoczucie?

Zastanawiasz się, czy jedzenie może pływać na twój humor? Oczywiście, że tak! Powodzenie „Jesteś tym, co jesz” nie wzięło się przecież znikąd! To, co wędruje do naszego żołądka, ma wielki pływ na dobre samopoczucie oraz uśmiech na twarzy. Chcesz wiedzieć, dlaczego? Przeczytaj ten artykuł!

Jedz dobrze, aby być szczęśliwym

To nie żadna magia ani produkty, o których nikt nie wie. Żeby mieć dobre samopoczucie trzeba po prostu jest zdrową, niepotworzoną żywność, która bogata jest w dobroczynne minerały i makroskładniki. Dzięki niej organizm może pracować, wszystkie procesy odbywają się bez zakłóceń, a my mamy dużo siły i motywacji do działania – oto recepta na sukces!

Jeśli chcesz, aby Twoje samopoczucie się poprawiło, koniecznie włącz do diety zdrowe produkty, takie jak:

  • produkty pełnoziarniste;
  • różnego rodzaju ziarna, np. dyni i słonecznika;
  • ryby;
  • świeże owoce i warzywa;
  • nabiał;
  • dobrej jakości drób;

Tłuszcze też są dobre

W naszej diecie bardzo ważną rolę odgrywają także kwasy tłuszczowe, zwłaszcza te omega-3 (kwas dokozaheksaenowy (DHA) oraz kwas eikozapentaenowy (EPA)). Zwiększają one przepływ krwi do mózgu, a co za tym idzie, poprawiają jego zaopatrzenie w tlen oraz składniki odżywcze. Badania medyczne potwierdziły także, że u pacjentów z depresją znacznie obniżone jest stężenie kwasu omega-3. To z kolei pozwala wysnuć konsekwencje, że w znaczącym stopniu wpływa to na poprawę nastroju.

Kwasy omega-3 można znaleźć w zdrowych produktach, taki jak orzechy, migdały, pestki dyni, ryby, owoce morze i nasiona lnu. Łatwym sposobem na dodanie kwasów do diety jest także używanie oliwy z oliwek zamiast oleju rzepakowego.

Co również ma wpływ na dobry nastrój?

Wpływ na dobry nastrój ma również witamina B6. Jej niedobór może prowadzić do zaburzeń ze strony układu pokarmowego, co przejawia się pogorszeniem samopoczucia, problemami z pamięcią, bezsennością i apatią. U dzieci ten niedobór może nawet prowadzić do opóźnienia umysłowego.  Witaminę B6 można znaleźć w zdrowych produktach takich jak: kasza gryczana, mięso indycze i wieprzowe, papryka kiełki, szpinak, kapusta, cytrusy i groch.

Zły nastrój może być też powodem niedobory selenu. Warto zacząć w takim przypadku spożywać więcej warzyw, w szczególności brokułów, cebuli, czosnku, kapusty oraz produktów pełnoziarnistych.

Oczywiście zbilansowana dieta i spożywanie zdrowych produktów to jedno, ale przy utrzymaniu dobrego samopoczucia nie wolno zapomnieć o aktywności fizycznej oraz regularnych badaniach kontrolnych.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *