Nietypowe zasady, które obowiązują członków rodziny królewskiej w UK

Rodzina królewska to wciąż budząca spore emocje instytucja. W końcu nie na co dzień można spotkać królową lub księcia. Tradycja rodziny to jednak przede wszystkim obowiązki, a rzadziej przywileje. Do tego dochodzą dziwne zwyczaje i konieczność stosowania się do starych zasad. O najdziwniejszych regułach, których winni przestrzegać członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, pisze Glamour. My wybraliśmy najciekawsze z nich…

Królowa jest tylko jedna!

Większość zasad, które obowiązują w brytyjskiej rodzinie królewskiej, jest związanych z zachowaniem wobec królowej. Szczególnie ważne jest, aby uważać, w jaki sposób rozmawia się z władczynią. Nie można nigdy odwrócić się do niej plecami. Jeśli rozmowa się kończy, to królowa zawsze odchodzi jako pierwsza.

Kolejna sprawa to słynne ukłony i dygnięcia, które czasem wyglądają komicznie. Kiedy mężczyźni witają się z królową, mają oni obowiązek się jej ukłonić, natomiast kobiety muszą dygnąć. Jest to bardzo ważna zasada.

Ponadto, kolejna reguła mówi o tym, że kiedy królowa wstaje, wszyscy inni muszą zrobić to samo według zasady „Kiedy królowa stoi, ty stoisz”.

Warto wspomnieć też o tym, że w obecności królowej trzeba… szybko jeść! Wynika to z faktu, że kiedy władczyni zakończy konsumpcję, nikt już nie może kontynuować jedzenia tego, co pozostało mu na talerzu… No cóż, „twarde prawo, ale prawo”!

Na koniec warto dodać, że królowa brytyjska to jedyna osoba w całym UK, która może prowadzić samochód bez posiadania prawa jazdy!

Marzy Ci się wycieczka do Zjednoczonego Królestwa? Zapisz się na kurs języka angielskiego w szkole językowej Profi Lingua!

Nawet królowej nie wszystko wolno!

Jednak władczyni nie zawsze ma lekko. Ona też musi przestrzegać reguł. Jedna z nich mówi o tym, że królowa zawsze musi nosić rękawiczki. Do jej obowiązków należy też wybór diademu dla panny młodej, jeśli w rodzinie zdarzy się ślub. Jednak zanim taka uroczystość nastąpi, królowa musi wyrazić zgodę na zaręczyny – dotyczy to wszystkich potomków królewskich.

Kolejny fakt, który jest niezwykle zabawny, to obowiązek, aby kobieta zawsze miała przy sobie torebkę – stanowi ona element stroju, bez którego nie można pokazywać się publicznie. Inna „modowa” reguła dotyczy płaszcza. Jeśli członek rodziny królewskiej znajduje się w miejscu publicznym, to nie wolno mu pod żadnym pozorem zdejmować płaszcza. W upalne dni może być to nieco problematyczne.

Na koniec kilka słów o… kapeluszu! W rodzinie królewskiej kobiety muszą nosić nakrycie głowy, kiedy składają one oficjalne wizyty lub uczestniczą w poważnych spotkaniach. Po godzinie 18.00 kapelusze zostają zastąpione diademami.

I co? Nie tak łatwo być królową…

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.